Prohlížeč není podporován

Doporučujeme Google Chrome

Zpět na všechny články

Nasaďte helmu a vyrazte na kolo. Jak si vybrat tu pravou?

  • 1 minuta čtení
Cyklisticka_helma_Uvodka2

Různé helmy na různé účely

Stejně jako kola i helmy dělíme na ty, které využijeme při silniční, nebo horské cyklistice. V prvním případě jde o lehké přilby s častými otvory pro odvětrávání, v tom druhém má helma navíc štítek, je mnohem robustnější a méně větraná. Zvláštní kategorii představují BMX helmy, které si kromě horské cyklistiky klidně můžeme vzít třeba na inline brusle nebo na skejt. Tradičně ještě rozlišujeme dětské, dámské, pánské a unisex helmy.

Vybíráme tu pravou

Určitě bychom se nejdřív měli zaměřit na správnou velikost. Helma by neměla být příliš volná, ale neměla by nás ani nikde tlačit, detaily samozřejmě můžeme korigovat upínacím mechanismem v zadní části. Důležitá je i konstrukce a váha helmy, z tohoto hlediska doporučujeme materiály jako karbon, hliník nebo kevlar vyznačující se velkou pevností a nízkou hmotností. Pro dobrý pocit z jízdy bychom si měli všímat i polstrování, které se může u různých typů výrazně lišit, přičemž každému vyhovuje něco jiného. S pohodlím souvisí i odvětrávání. Důležité je především v horkých letních dnech, kdy nás chrání před přehřátím a následnými zdravotními problémy.

Správně nasazená

Jen dobře nasazená helma může fungovat, jak má. Ve správné pozici ji máme na hlavě vodorovně, štítek či přední část zasahují zhruba doprostřed čela. Pokud jde o řemínek pod bradou, jeho vůle by měla být taková, aby byl mezi ním a bradou prostor maximálně na dva prsty. A jak poznáme, že máme helmu správně nasazenou? Rozepneme pásek pod bradou a předkloníme se. Jestliže helma i v této pozici drží na hlavě, je všechno v pořádku. A na kolik taková helma přijde? Kvalitní se dají v pohodě sehnat do dvou tisíc korun, rozhodně se však v tomto případě nevyplatí šetřit. Podezřele levným helmám je lepší se vyhnout, mohly by nás přijít draho.

Jak poznám, že mi helma sedí?

Při výběru nové helmy snadno zjistíte, jestli vám padne. Nejprve si ji nasaďte a pečlivě nastavte, potom rozepněte řemínek a předkloňte se. Pokud helma drží pevně na hlavě, je to ta pravá pro vás.

Po pádu vyměnit

Jestliže jsme si kvalitu helmy nedobrovolně vyzkoušeli při nehodě, nenechme se zmást tím, že na jejím povrchu je jen drobný šrám či odřenina. Dnešní přilby jsou navrhovány tak, že jejich vnitřní konstrukce absorbuje veškerou energii a často praskne. Na povrchu to sice není vidět, ale helma přestává plnit svou funkci a měli bychom si pořídit novou. Helmu bychom měli zhruba po pěti letech vyměnit i v případě, že jsme s ní žádnou nehodu neměli. Na její povrch totiž působí přírodní vlivy, ať již UV záření či střídání teplot, což způsobuje degeneraci materiálu.