Nepanikařte, sledujte terén
Na chvíle, kdy už víme, že to neubrzdíme, a kdy máme zlomky sekundy na rozmyšlenou, nejsme zvyklí. Přesto potřebujeme zachovat klid. Když je jasné, že nás čeká pád, měli bychom se snažit vybrat místo, kde pro nás bude mít co nejmenší důsledky. Může to být:
- tráva,
- písek,
- vyvýšený terén.
Prostě jakýkoliv měkčí povrch, který ztlumí náraz. Skončit v drátěném plotu představuje pořád lepší variantu než to napálit do stromu. Rozhodně není dobrý nápad podlehnout prvotnímu instinktu a vší silou vzít za brzdy. Buď by nás čekal let vzduchem přes řídítka, nebo bychom skončili pod koly dalších cyklistů jedoucích za námi, nebo v horším případě aut.
Na jaké části těla nepadat
Když letíme z kola, logicky před sebe natáhneme ruce. Proto také mezi nejčastější cyklistická zranění hned po oděrkách a drobných tržných ranách patří zlomená či vymknutá zápěstí, zlomené prsty a klíční kosti. Když však máme aspoň trošku času na reakci, měli bychom se pokusit převést náš pád do kotoulu nebo se aspoň natočit na bok. Jinak totiž naše ruce brzdí váhu celého těla, což si říká o zlomeniny. Samozřejmě bychom se vždycky měli bránit pádům na hlavu. Přilba sice pomůže, ale není všemocná. Při opravdu vážných nehodách náraz spíše utlumí a zabrání mnohem vážnějšímu zranění. Zrovna tak bychom si měli chránit záda. Vždycky je lepší snažit se při pádu obrátit co nejvíc bokem k očekávanému místu nárazu. Naše žebra z toho nebudou mít radost, ale pořád je to lepší, než kdybychom si poranili páteř.
Co nejdále od kola
Když už se nedokážeme pádu vyhnout, měli bychom dělat všechno pro to, abychom při nárazu do překážky nebyli v kontaktu se svým kolem. Může nám totiž v konečném důsledku způsobit vážnější poranění než samotný náraz. Není nic příjemného zamotat se do kol a pozor bychom si měli dát i na těžký rám. Pracovat bychom se měli naučit i s nášlapnými pedály, které se bohužel samy nevypínají jako vázání na lyžích, proto je dobré mít zautomatizovaný pohyb jejich rychlého vycvakávání.
Ani drobná zranění bychom neměli podcenit
Jako cyklisté musíme počítat s tím, že si občas z kola přineseme nějaké drobné odřeniny. Rozhodně bychom je však neměli podceňovat a vždycky bychom je měli vydezinfikovat a ošetřit. Jinak totiž můžou zasáhnout svaly nebo šlachy a vyžádat si náročnější léčbu, kvůli níž bychom se docela dlouho na kolo nedostali.
Mrkněte na video o první pomoci při úrazech na kole.
Mohlo by vás také zajímat
Nasaďte helmu a vyrazte na kolo. Jak si vybrat tu pravou?
Nepodceňujte zatáčky. Pomůžou vám zkušenosti i správná technika
Dobře nastavená řídítka, pedály a sedlo. Seznamte se s kontaktními body na kole
Bezpečná cyklojízda městem: Vyhněte se kolonám a dopřejte si zdravý pohyb
Buďte na kole nepřehlédnutelní. Vyplatí se svítit nebo blikat
Sdílejte článek: